Životopis MgA. Ivo Kahánek Ph.D.

Mladý český pianista Ivo Kahánek rychle získává pověst jednoho z nejpozoruhodnějších umělců své generace. V r. 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a získal řadu ocenění na významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).

Je pravidelným hostem mnoha koncertních pódií doma i v zahraničí, včetně prestižních festivalů (BBC Proms Londýn, Beethovenfest Bonn, Encuentro de Santander, Ticino Musica aj.) Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno a mnoha dalšími. Z významných dirigentů, s nimiž vystoupil, jmenujme alespoň Pinchase Steinberga, Vladimíra Ashkenazyho, Jiřího Bělohlávka, Zdeňka Mácala či Jiřího Kouta.

Spolupracuje s vydavatelstvím Supraphon, Jeho album (Janáček-Martinů-Kabeláč) získalo nejvyšší možné hodnocení v odborných zahraničních časopisech. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi.

Je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě ve třídě Mgr. Marty Toaderové a Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Má za sebou také jeden semestr postgraduálního studia na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama. Kromě svých uměleckých aktivit vyučuje klavír na Akademii múzických umění v Praze a na Fakultě umění Ostravské univerzity.