Klavírní kurzy Mikulov - 11. ročník 20. - 27. srpna 2010
         kontakt
Lucie Halíček Czajkowská
Černopolní 3
613 00 Brno
         partneři
Město Mikulov
Filharmonie Brno
ČRo 3 - Vltava
Clarina Music
YAMAHA
   administrace 

Pedagogické vedení


BcA. Monika Czajkowská

Monika Czajkowská

Narozena v Brně, kde také vystudovala konzervatoř ve třídě prof. Jiřího Doležela a Mgr. Josefy Hlouškové. Pedagogickou kariéru začala na ZUŠ v Mikulově, v současné době působí na ZUŠ Jaroslava Kvapila v Brně, kde rovněž vykonává funkci zástupce ředitele. Na svém kontě má řadu pedagogických úspěchů ze soutěží (Amadeus Brno, Prague Junior Note Praha, Per quattro mani, Virtuosi per musica di pianoforte, aj.)

Od r. 2003 vyučuje pedagogickou praxi, od r. 2006 také metodiku na Konzervatoři Brno. O své pedagogické zkušenosti zejména s mladšími dětmi se dělí také v rámci přednášek na Klavírních sobotách při Konzervatoři Brno. 

Stála u zrodu Klavírních kurzů Mikulov v r. 2000, v jejichž čele úspěšně stojí již 14 let. V posledních letech se zde také částečně věnuje pedagogické práci zvláště s těmi nejmladšími.


MgA. Ivo Kahánek Ph.D.

MgA.Ivo Kahánek Ph.D.Mladý český pianista Ivo Kahánek rychle získává pověst jednoho z nejpozoruhodnějších umělců své generace. V r. 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a získal řadu ocenění na významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).

Je pravidelným hostem mnoha koncertních pódií doma i v zahraničí, včetně prestižních festivalů (BBC Proms Londýn, Beethovenfest Bonn, Encuentro de Santander, Ticino Musica aj.) Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno a mnoha dalšími. Z významných dirigentů, s nimiž vystoupil, jmenujme alespoň Pinchase Steinberga, Vladimíra Ashkenazyho, Jiřího Bělohlávka, Zdeňka Mácala či Jiřího Kouta.

Spolupracuje s vydavatelstvím Supraphon, Jeho album (Janáček-Martinů-Kabeláč) získalo nejvyšší možné hodnocení v odborných zahraničních časopisech. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi.

Je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě ve třídě Mgr. Marty Toaderové a Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Má za sebou také jeden semestr postgraduálního studia na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama. Kromě svých uměleckých aktivit vyučuje klavír na Akademii múzických umění v Praze a na Fakultě umění Ostravské univerzity. 

Mgr. Karel Košárek

Vystudoval konzervatoř v Kroměříži a Akademii múzických umění v Praze. Svá studia zakončil v USA (SMU Dallas), kde získal diplom Artist Certificate a titul Master in Music. Karel Košárek obdržel ceny na mnoha mezinárodních soutěžích, je laureátem soutěže Walter Naumburg v New Yorku (1997).

Mge.Petr Hanousek

Recitály v uplynulých sezónách v New Yorku, Dallasu, Palm Beach, Calgary, Tel Avivu, Petrohradu a Bangkoku, stejně jako koncertní vystoupení v Evropě a Japonsku dokumentují jeho mezinárodní umělecké aktivity. Vystupoval rovněž na mezinárodních hudebních festivalech a spolupracoval s předními orchestry, mezi které patří Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr FOK, Nagoya Philharmonic Orchestra, St. Petersburg Chamber Orchestra, Sinfonietta Cracovia.

Nahrává pro významné nahrávací společnosti, mj. Supraphon, Hyperion, Etcetera  a Naxos. Jeho první sólová nahrávka obsahovala skladby B. Smetany, B. Martinů, S. Barbera a G. Gershwina (vydal Radioservis v roce 2000). V roce 2005 nahrál spolu s uznávaným českým barytonistou Romanem Janálem CD Cigánské melodie – písňový recitál pro Supraphon. Ve spolupráci s houslistou Bohuslavem Matouškem a Českou filharmonií řízenou Christopherem Hogwoodem nahrál CD s koncertantními skladbami Bohuslava Martinů (vydal Hyperion v únoru 2008).  Jeho nejnovějšími nahrávkami jsou sólový recitál z klavírních skladeb B. Martinů pro Supraphon,   ( CD obsahuje několik skladeb nahraných ve světové premiéře, vyšlo v únoru 2008) a Koncerty pro klavír a orchestr F.X.Duška s Pražským komorním orchestrem ( Etcetera records. 2008). 


MgA. Helena Suchárová - Weiser

Hudební základy získala u prof. Aleny Vlasákové v Brně. Po absolutoriu Pražské konzervatoře, kde studovala u Dr. Jaromíra Kříže, pokračovala na AMU ve třídě prof. Ivana Klánského. Studium dovršila půlročním pobytem na Roosevelt University v Chicagu.

Mge.Petr HanousekJeště jako studentka obdržela vysoká ocenění v mnoha soutěžích (např. v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga, Beethovenově soutěži, Chopinově soutěži, Interpretační soutěži). Několikrát se stala stipendistkou Mistrovských kursů Malcolma Fragera na festivalu v Lucernu. 

Pravidelně vystupovala na koncertních podiích v Praze,  po celém Československu a Německu, hostovala v Polsku, Finsku, Velké Británii, Švýcarsku, Francii, býv. Jugoslávii a v USA.  S úspěchem koncertovala na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, na Chopinově  festivalu v Mar. Lázních i v Polsku a mnoha dalších. Je zvána do porot mezinárodních klavírních soutěží.

Velký důraz klade na komorní hru. Vystupuje především se členy Vlachova kvarteta Praha. S německým klarinetistou Christofem Reiffem hrají nejen v stálém duu (Duolissimo), ale také v klarinetovém triu. Dále spolupracuje se Stamicovým kvartetem nebo s Českým komorním orchestrem.

Natočila několik CD z nichž poslední jsou Dvořákova klavírní kvarteta D dur a Es dur se členy Vlachova kvarteta- Janou Vlachovou, Karlem Stadtherrem a Mikaelem Ericssonem (Klavírní kvartet Ad libitum). S tímto ansámblem mají za sebou několik velmi úspěšných koncertů v ČR, Německu a Řecku, a připravují další v Německu, Dánsku a USA.

Do roku 2003 žila a působila jako koncertní pianistka v Německu, nyní žije se svojí rodinou znovu v Praze. 


MgA. Peter Toperczer ml.

Monika Czajkowská

Peter Toperczer mladší (narozen 2. 9. 1970 v Košicích) se začal učit na klavír u prof. M. Borové. Je absolventem pražské konzervatoře u prof. Františka Maxiána a Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze ve třídě profesorů Jana Panenky a Petera Toperczera st. Měl také možnost spolupracovat s Ivanem Moravcem. Studium HAMU ukončil červeným diplomem a jako jeden z nejlepších studentů ročníku získal cenu Sažinové-Pochlebinové.  

V roce 1989 získal 1. cenu na Chopinovské klavírní soutěži v Mariánských Lázních. Pravidelně se zúčastňoval klavírních kurzů v Piešťanech, kde pracoval pod vedením E. Indjice, H. Czerny-Stefanské, M. Lapšanského a L. Bermana. Ve finále mezinárodní klavírní soutěže B. Smetany získal III. cenu a cenu Václava Holzknechta za nejlepší provedení české hudby. V roce 1994 obdržel stipendium firmy Yamaha, v následujícím roce byl stipendistou Českého hudebního fondu. Vystupuje s klavírními koncerty L. van Beethovena, E. Griega a F. Liszta. Za laskavé podpory Václava Fischera natočil CD se skladbami: F. Liszt – Paganinské etudy č. 3, 4, 6; Z cyklu léta putování – Petrarkův sonet č. 104, Dantovská sonáta, I. Albeniz – Tango a Preludium za španělských tanců a M. Ravel – Couperinův náhrobek, Preludium, Forlane a Toccata. 

Byl členem poroty soutěží (Košická mezinárodní klavírní soutěž 2004, 2007, 2009, 2011 a 2013, 2015 ředitel soutěže, Soutěž hudebních škol v oborech komorní hra a sólový klavír Karlovy Vary 2007, 2009 a pražské kolo soutěže ZUŠ 2008). Měl též možnost vystoupit na Brněnských klavírních sobotách s přednáškami na témata: Klavírní koncerty nejen pro děti, Etudy – I. Berkovič a K. Slavický, W. A. Mozart, L. van Beethoven, F. Chopin, A. Chačaturjan a jejich tvorba pro mládež. Přednášel v rámci seminářů pořádaných slovenskou sekcí EPTY v Bratislavě, téma: „Veřejná vyučovací hodina“ a vedl přednášku „1. Příprava žáka na mezinárodní interpretační soutěž a 2. Etudy a technika zvukové tvořivosti v rámci cyklu Klavírní ateliéry v Karviné. Vedl kurzy pořádané EU v Plzni v roce 2011 a 2015. 

Nyní vyučuje pedagogickou praxi na HAMU v Praze a hru na klavír na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy (s dvacetiletou praxí), s žáky těchto škol získal mnohá ocenění na českých i zahraničních klavírních soutěžích. 


Copyright © 2009 František Rochovanský    Valid XHTML 1.0